Klasa II



Lekcja 1
Temat:  Język  Goblinów – Północny Krydzki

Informacje o Języku:
Język krydzki to narzecze Krygów zamieszkujących kiedyś północno-zachodnie terytoria. Najlepiej znany język goblinów. Używany jest jako sposób komunikacji między czarodziejami, a Nacją Goblinów. Nazywany jest także „językiem fuho” od często powtarzającej sie litery F.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
Dzielimy wyraz na sylaby, po czym do każdej z nich dodajemy na końcu „Fe”
Przykład:
Lampa -> lam-pa -> lamfepafe
Telefon - > te-le-fon -> tefelefefonfe
Przykład zdania:
Strusie mają duże jaja. -> Stru-sie ma-ją du-że ja-ja. -> Strufesiefe mafejąfe dufeżefe jafejafe.
Lamy to czasem dziwaczne stworzenia. -> La-my to cza-sem dzi-wacz-ne stwo-rze-nia -> Lafemyfe tofe czafesemfe dzifewaczfenefe stwoferzefeniafe.





Lekcja 2
Temat: Język Goblinów – Wschodni Poune

Informacje o języku:
Język ten, jak sama nazwa wskazuje należy do języków wschodnich. Zapytacie czym się charakteryzuje? Otóż jest on bardzo prostym językiem. W czasach Średniowiecznych cywilizacja Poune przeżywała swój rozkwit. Działo się to głównie w Europie Wschodniej oraz na południowym-wschodzie. Podczas wojen, które toczyły między sobą gobliny, zniekształceniu uległy niektóre zgłoski. Właśnie przez te zniekształcenia Poune jest zbliżone do naszego języka.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
Dzielimy wyraz na sylaby, o czym do każdej z nich dodajemy przedrostek „RO”.

Przykład:
Biurko -> biur-ko -> biurrokoro
Komputer -> kom-pu-ter -> komropuroterro
Rysunek -> ry-su-nek -> ryrosuronekro

Przykład zdania:
Byłam wczoraj w sklepie. -> By-łam wczo-raj w skle-pie. -> Byrołamro wczororajro wro skleropiero.
Mam koszulkę z nadrukiem mojego ulubionego zespołu. -> Mam ko-szul-kę z na-dru-kiem mo-je-go u-lu-bio-ne-go zes-po-łu. -> Mamro koroszulrokęro zro narodrurokiemro morojerogoro urolurobioronerogoro zesroporołuro.


 


Lekcja 3
Temat: Język Goblinów – Zachodni Braust

Informacje o języku:
W kręgu zachodnich cywilizacji rozwijały się niegdyś olbrzymie kultury. W tamtych czasach nie liczyły się potęga gospodarcza, czy militarna, lecz kulturowa. Właśnie dzięki temu do dzisiejszych czasów zachowały się setki pisemnych przekazów, dzięki których historycy mogą badać tamte dzieje. Jednym z języków, które były tam zapisane jest ten, którym będziemy się dzisiaj zajmować, a mianowicie Braust – najprostszy ze wszystkich języków goblinów.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
Dzielimy wyraz na sylaby. Pierwszą sylabę pozostawiamy bez zmian, a do następnych dodajemy przedrostek „gu”. Kiedy wyraz ma jedną sylabę, najzwyczajniej w świecie – pozostaje bez zmian.

Przykład:
Miś -> Miś -> Miś
Pudełko -> Pu-deł-ko -> Pugudełguko
Lekcje -> Lek-cje -> Lekgucje

Przykład zdania:
Byłam wczoraj w sklepie. -> By-łam wczo-raj w skle-pie. -> Bygułam wczoguraj w sklegupie.
Widziałam ciekawe przedmioty. -> Wi-dzia-łam cie-ka-we przed-mio-ty. -> Wigudziagułam ciegukaguwe przedgumioguty.
Ściany mojego pokoju mają kolor niebieski. -> Ścia-ny mo-je-go po-ko-ju ma-ją ko-lor nie-bies-ki. -> Ściaguny mogujegugo pohukoguju magują kogulor niegubiesguki.



Lekcja 4
Temat: Język Goblinów – Północny Brydzki

Informacje o języku:
Językiem tym posługiwały się oczywiście Gobliny. W czasach starożytnych zamieszkiwały one poło nocno-wschodnie terytorium naszego świata. Pierwsze zmiany językowe nastąpiły w X wieku p.n.e. Język ten przechodził wiele metamorfoz, jednakże nie zmieniło to jego głównej struktury. Zmiekczeniu uległy jedynie spółgłoski G i F.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
Mówiąc w tymże języku musimy:
- podzielić wyraz na sylaby
-do sylab zawierających 2 litery lub jedną dodać literę „k” na końcu
-do sylab zawierających więcej niż 2 litery nie dodajemy nic. Sylaby pozostają bez zmian.

Przykład:
Żarówka -> ża-rów-ka -> żakrówkak
Czekolada -> cze-ko-la-da -> czekoklakdak
Papier -> pa-pier -> pakpier

Przykład zdania:
Zaklęcia rzucane w pośpiechu mogą być niebezpieczne. -> Za-klę-cia rzu-ca-ne w poś-pie-chu mo-gą być nie-bez-pie-czne. ->Zakklęcia rzucanek wk pośpiechu mokgąk być niebezpieczne.
Moje prace konkursowe zapisane są w jednym folderze. -> Mo-je pra-ce kon-kur-so-we za-pi-sa-ne są w jed-nym fol-de-rze, -> Mokjek pracek konkursokwek zakpiksaknek sąk wk jednym foldekrze.
  



Lekcja 5
Temat: Język Goblinów – Południowy Kolski

Informacje o języku:
W średniowieczu narzecze Kolów mieszkali na terenie południowej Europy oraz południowym wschodzi Azji Mniejszej. Ich cywilizacja przetrwała aż po dziś dzień, a czarodzieje często ich odwiedzają.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
-dzielimy wyraz na dwie równe części
-jeśli wyraz ma nieparzystą liczbę liter, większa część znajduje się w pierwszym członie
-jeśli człon zaczyna się od samogłoski dodajemy przedrostek „K”, jeśli od spółgłoski – „E”

Przykład:
Kubek -> Kub-ek -> Ekubkek
Rozmowa ->Rozm-owa -> Erozmkowa
Szkoła -> Szk-oła -> Eszkkoła

Przykład zdania:
Moje etui na telefon ma kolor różowy. -> Mo-je et-ui n-a tele-fon m-a kol-or róż-owy. -> Emoeje ketkui enka etelefeon emka ekolkor eróżkowy.


Lekcja 6
Temat: Język Goblinów – Południowy Warski

Informacje o języku:
Południowy Warski jest bardzo tajemniczym językiem i jednym z najtrudniejszych języków. Podstawy języka warskiego obejmują naukę dwuzgłoskowców i sylab o brzmieniu dźwięcznym.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
-dzielimy wyraz na sylaby tak, by każda miała więcej niż 2 litery, jeśli wyrazu nie da się tak podzielić, należy spróbować drugim sposobem, np. samo-lot, a nie sa-mo-lot
- do każdej sylaby dodajemy końcówkę „la”, chyba, że miałaby wystąpić po zmiękczeniu
-jeśli sylaba kończy się zmiękczeniem „la” dodajemy na początku
-jeśli wyrazu nie da się w żaden sposób tak podzielić – nie dzielimy go, tylko dodajemy końcówkę „la” lub przedrostek „la”

Przykład:
Róża -> Róża -> Różala
Dom -> Dom -> Domla
Czekolada -> Czeko-lada -> czekolaladala

Przykład zdania:
Dzisiaj rano byłam z moim pieskiem na spacerze. -> Dzi-siaj rano byłam z moim pies-kiem na spa-cerze-> Ladzisiajla ranola byłam la zla moim la pieslakiemla nala spalacerzela.
Czasem jestem miła, a czasem bardzo wredna. -> Cza-sem jes-tem miła, a cza-sem bar-dzo wredna. -> Czalasemla jeslatemla miłala, ala czalasemla barladzola wrednala.
Gwiazdy świeciły, oświetlając swym światłem ogromny wszechświat. -> Gwiazdy świe-ciły, oświe-tla-jąc swym świat-łem ogro-mny wszech-świat -> Gwiazdyla świlaciłyla oświelatlalającla swymla światlałemla oglarolamnyla wszechlaświatla.
  



Lekcja 7
Temat: Język Goblinów – Wschodni Skiane

Informacje o języku:
Zamieszkujący wschodnie terytoria gobliny, posługiwały się tym narzeczem od XVI wieku, w czasie którego doszło do wielkiej wojny. Owa wojna spowodowała zmianę słowotwórczą wyrazów w tymże języku. Samo narzecze używane były także w średniowieczu, choć nie na tak duża skalę jak język, który już poznaliśmy, a mianowicie Poune.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
-dzielimy wyraz na sylaby
-ostatnią sylabę przenosimy na początek

Przykład:
Agrafka -> a-graf-ka -> kaagraf
Telefon -> te-le-fon -> fontele
Maliny –> ma-li-ny -> nymali
Papier -> pa-pier -> pierpa
Krytyka -> kry-ty-ka -> kakryty

Przykład zdania:
Musimy się uczyć, by zostać znakomitymi czarodziejami i czarownicami -> Mu-si-my się u-czyć, by zos-tać zna-ko-mi-ty-mi cza-ro-dzie-ja-mi i cza-row-ni-ca-mi. -> Mymusi się czyću, by taćzos miznakomity miczarodzieja i miczarownica.
Taka się urodziłam i nic tego nie zmieni. -> Ta-ka się u-ro-dzi-łam i nic te-go nie zmie-ni. -> Kata się łamurodzi i nic gote nie nizmie. 


Lekcja 8
Temat: Język Goblinów – Zachodni Hellisto

Informacje o języku:
Zachodnie cywilizacji możemy uznać za niemal wymarłe, dlatego narzecze Hellisto jest chronione Kodeksem do spraw Kultury. Język ten przeszedł w wieku XIX małą zmianę językową, a mianowicie wprowadzenie rodzaju żeńskiego, męskiego i nijakiego.

Instrukcja odnośnie tworzenia:
-dzielimy wyraz na sylaby
-określamy rodzaj
-w rodzaju męskim do każdej sylaby dodajemy przedrostek „ge”
-w rodzaju żeńskim dopisujemy przedrostek „ka” przed przedostatnią sylabą, w wypadku wyrazów jedno sylabowych „ka” stawiamy przed wyrazem
-w rodzaju nijakim do pierwszej sylaby dopisujemy przedrostek „ni”

Przykład:
Dom -> dom -> r. nijaki -> Nidom
Lama -> la-ma -> r. żeński -> kalama
Strusiek -> stru-siek -> r. męski ->gestrugesiek

Przykład zdania:
Siedziałam wczoraj na wysokim drzewie -> Sie-dzia-łam wczo-raj na wy-so-kim drze-wie -> r. żeński | r. nijaki | r. żeński | r. męski | r. nijaki -> Siekadziałam niwczoraj kana gewygesogekim nidrzewie.
  






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz